Przepis na aromatyczną kapustę, którą nazywamy wigilijną. Tradycyjnie już gości na naszym stole w święta jako dodatek do ryby. Przyrządzała ją nasza babcia, która pochodziła z Kresów.
Generalnie mamy trochę problem z tradycyjnymi potrawami, bo natura kulinarnych poszukiwaczy składnia nas do wariacji. Nie raz eksperymentowaliśmy modyfikując i urozmaicając przepis, a to jakaś przyprawa jak ziele angielskie czy listek bobkowy, a to suszony owoc dodaliśmy. I utwierdziliśmy się w przekonaniu, że w tym przypadku najlepiej sprawdza się zasada, że mniej znaczy więcej. Danie jest pyszne w samie sobie i nie potrzebuje urozmaiceń. I dodatkowa rada: najlepiej jest przyrządzić na 2 dni przed podaniem, bo zyskuje na smaku jak smaki się “przegryzą”. Smakuje pysznie z pieczonym karpiem, na drugi dzień świąt jako dodatek do mięs, czy po prostu z chrupiącą pajdą chleba posmarowaną masłem.
Co roku dzwonię do mojej cioci, rodzinnego eksperta, żeby obgadać jeszcze sprawę robienia kapusty. Jakie mamy grzyby, jaka trafiła nam się kapusta i w jakiej kolejności będziemy dodawać składniki. Dzwonię co najmniej trzy razy, na każdym etapie przyrządzania. Taki mamy świąteczny rytuał, który pozwala nam poczuć się, jakbyśmy spędzali święta razem.
- kg kiszonej kapusty, odsączonej (wodę warto zachować)
- 1 średnia cebula, pokrojona w drobną kostkę
- 70 g suszonych grzybów
- 50 g masła
- 1 łyżeczka oliwy
- Sól, pieprz
- opcjonalnie pół łyżeczki kminku
- Grzyby płuczemy, zalewamy wodą i pozostawiamy w garnku na noc. Rano wodę odlewamy, dodajemy nową (potrzebny będzie mniej więcej litr wody, bo potem użyjemy jej do podlewania kapusty) i gotujemy przez 15 minut. Grzyby wyjmujemy a wodę pozostawiamy. Smażymy na patelni z dodatkiem 2 łyżeczek masła cebulkę, a jak po 3 minutach będzie szklista, to dodajemy pokrojone grzyby. Smażymy jeszcze przez 3 minuty i odstawiamy. W garnku gotujemy na średnim ogniu kapustę z dodatkiem wody z grzybów oraz masła. Woda nie może całkowicie przykrywać kapusty, wystarczy jak będzie sięgała do mnie więcej połowy jej wysokości. Dusimy pod przykryciem przez 30 minut, od czasu do czasu mieszając. Zdejmujemy pokrywkę, dorzucamy cebulę i grzyby, solimy, pieprzymy, dodajemy opcjonalnie kminek i gotujemy jeszcze na małym ogniu przez 15 minut. W razie potrzeby dolewamy jeszcze wody. Kapusta najlepsza jest na drugi, lub trzeci dzień. Warto ją codziennie przez 30 minut gotować.