W tym roku nastąpiło pogodzenie z dynią. Nie jadłam jej trzy lata. Ostatnim razem były to placuszki z dyni. Wtedy z okazji Halloween małżonek zakupił dwie okazałe dynie i zrobił placki. Z dwóch dyni…Tak, placki były rewelacyjne, ale było ich zdecydowanie za dużo a zapach smażonego tłuszczu unosił się w naszym niewielkim mieszkaniu jeszcze przez tydzień. Dawało jak z niezłej plackarni z czasów PRL :)
W tym roku nadszedł kolejny test. I stwierdzam, że jest rewelacyjna! Mięsista, delikatna, słodkawa, stanowiąca doskonały dodatek i wypełnienie dań słodkich jak i wytrawnych. To chyba warzywo, które odnajduje najszersze zastosowanie. Z jej miąższu zrobimy zupę, dżemy, farsz do naleśników, tart, ciasta, placki. Intensywnie chłonie smaki i przyprawy, stanowi doskonałe dopełnienie potraw.
W tym roku dostałam piękne dynie z hodowli naturalnej od Asi z bloga Ogrodnicza Obsesja. Ponieważ nie pamiętałam dobrze smaku dyni, zaczęłam bezpiecznie od zupy krem. Przepisy na taką zupę widziałam już kilkakrotnie w sieci. Nic dziwnego, dynia i mleczko kokosowe to duet idealny. Potem zrobiłam jeszcze tartę a małżonek curry. W tym tygodniu na blogu więc rządzi dynia!
W tym przepisie nie musimy się sztywno trzymać proponowanych przypraw. Możemy dodać mniej lub więcej papryki, upiec cebulę, dodać ziół prowansalskich. Prosta w przyrządzeniu i smaczna. Takie potrawy lubię najbardziej. Zjeść dobrze i się nie narobić.
Ilość porcji: 6 dużych
Czas przygotowania: 1 godzina
Składniki
ok. kilograma dyni przed obraniem
4 lub 5 pomidorów (najlepiej malinowe)
3 ząbki czosnku (w łupinach)
półtora szklanka bulionu
2 łyżki oliwy extra vergine
puszka mleczka kokosowego
2 łyżki oregano
łyżeczka mielonej ostrej papryki (można więcej jeśli zależy nam na ostrości)
2 łyżeczki kurkumy
łyżka kminu rzymskiego (utartego w moździerzu)
sól, pieprz do smaku
2 łyżki oliwy
garść uprażonych pestek dyni
świeża kolendra
Przygotowanie:
- Piekarnik nastawić na 190 st C. Dynię pokroić na kawałki (łódeczki), wydrążyć łyżką nasiona. Pomidory przekrajać poziomo na pół. Dynię, pomidory (rozcięciem do góry) i czosnek w łupince wyłożyć na blachę piekarnika i piec 50 minut.
- Wyjąć warzywa. Dynię obrać i pokroić w kosteczkę, pomidory i czosnek obrać. Wrzucić warzywa do dużego garnka, zalać mleczkiem kokosowym (można zostawić troszkę mleczka, żeby później zrobić kleksa), bulionem i przyprawić. Zmiksować za pomocą blendera i zagotować pod przykryciem. Jeśli konsystencja jest dla nas zbyt gęsta można dodać trochę bulionu lub wody i ponownie zmiksować za pomocą blendera.
- Podajemy z prażonymi pestkami dyni i świeżą kolendrą
Smacznego!