Szparagi cudownie komponują się w kuchni tajskiej. I rzeczywiście stanowią częsty dodatek do dań typu stir-fry. Mąż przygotował to pyszne danie z pokrojoną cienko wołowiną typu rostbef, szybko przysmażoną. Proces smażenia jest krótki, warzywa mają być przyjemnie chrupkie, jakby al dente, warto więc odpowiednio wcześniej pokroić wszystkie składniki: szparagi, paprykę i marchewkę. Całość doprawiamy obficie sezamem i świeżą kolendrą. Ja kupiłam sadzonkę kolendry, która pięknie rozrosła mi się w “ogródku ziołowym” na tarasie.
Szparagi mogą też być dodane zamiast brokuł do naszego przepisu z bloga na makaron Pad Si Ew. Dobre będą smażone lub gotowane.
Składniki:
- pęczek szparagów
- 250 g rostbefu
- 1 czerwona papryka
- 3 szalotki
- 3 małe marchewki
- kiełki fasoli mun
- prażony sezam
- tarta skorka z limonki
- sok z polowy limonki
- łyżka czerwonej pasty curry
- olej do smażenia (niewielka ilość, ok 1-2 łyżek)
Na sos:
- 2 łyżki jasnego sosu sojowego
- 1 łyżka sosu rybnego
- 1 łyżka octu ryżowego
- 1 łyżka cukru brązowego
- 2 łyżeczki maki ziemniaczanej
- 2 łyżki wody
Sos należy dobrze wymieszać, można dodać 2 łyżki wody i dwa liście kafiru (nie jest to konieczny składnik choć dodaje charakterystycznego aromatu)
Do podania: makaron ryżowy
Przygotowanie:
- Marchewkę i paprykę kroimy w słupki. Szparagom należy odciąć twarde końcówki a pozostałą część kroimy w kostkę oprócz szczytów, które odkładamy oddzielnie.
- Mieszamy w miseczce składniki sosu.
- Wołowinę należy pokroić w cienkie paski i wymieszać z pastą curry. Na dużej patelni lub woku rozgrzewamy odrobinę oleju, ustawiamy wysoką temperaturę, wrzucamy warzywa oprócz szczytów szparagów i ciągle mieszając smażymy przez ok 5-7 min aż szparagi lekko zmiękną. Na ostatnie dwie minuty smażenia wrzucamy szczyty szparagów. Warzywa zrzucamy do miski. Na tą samą mocno rozgrzana patelnię wrzucamy wołowinę i smażymy ciągle mieszając przez 3 minuty. Wlewamy sos i tartą skórkę z limonki, mieszamy po chwili ( 1 min) wrzucamy podsmażone warzywa, mieszamy wszystko razem i pozostawiamy na ogniu na 2 minuty. Na koniec polać sokiem z limonki i wymieszać dokładnie.
- Podawać w makaronem ryżowym, który przygotowujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Makaron należy przed podaniem przelać zimną wodą, żeby się nie kleił. Po wyłożeniu na talerz posypać kiełkami fasoli mun, prażonym sezamem i świeżą kolendrą.