Już snujecie plany na sylwestrowe menu? Rozważcie Homemade Sushi! Sushi wzbudza różne emocje, kochamy, nienawidzimy albo dziwimy się po co wokół sushi tyle szumu, ale jedno jest pewne- robienie razem sushi to świetna zabawa. Ponadto sushi jest niesamowicie zdrowe. Ryż,wodorosty, ryba, awokado- ta mieszanka to niezastąpione źródła witamin, białka i kwasów Omega 3. A jeśli myśl o jedzeniu surowej ryby, przywołuje gęsią skórkę, warto spróbować sushi z grillowaną rybą- też jest bardzo smaczne.
Dziś wiec post o kolejnych wspólnych kuchennych wzmaganiach z przyjaciółmi.
Nie od dziś wiadomo, że w kuchni odbywają się najlepsze imprezy. Ten, kto kiedykolwiek zapraszał do siebie gości, na pewno wie, że bardzo często część imprezy przenosi się nagle do kuchni i tam właśnie dzieją się najciekawsze historie. I finał jest taki, że wszyscy siedzą w kuchni :) Nawet jak nic nie jest “mieszane w garze”. Ale jakże przyjemne jest wspólne gotowanie! Wtedy jest dopiero zabawa ;)
Polecam przeniesienie się z kuchnią do Japonii i stworzenie mini sushi baru. Przy okazji spotkania z sushi w tle, zorganizowaliśmy dwa miejsca do robienia sushi, tak żeby każdy z uczestników spotkania, choć raz skręcał sushi. Zasada jest prosta, bez taryfy ulgowej: nie kręcisz, nie jesz:)
Poniżej przepis na Futomaki, czyli klasyczne rolki z kilkoma składnikami w środku, owinięte ryżem i algami. Są zdecydowanie najprostsze do wykonania (my robiliśmy też uromaki- algi wówczas są w środku- na nie przepis innym razem). Jeśli chodzi o skład, to polecam podejście kreatywne, wg uznania i nie trzymania się sztywnych reguł. Ważne, aby dobrze przygotować ryż i żeby składniki były bardzo dobrej jakości.
Przepis na ok. 6 porcji (ok. 80 sztuk)
Składniki:
0,5 kilograma ryżu do sushi
1 opakowanie Nori (algi morskie)
50 dkg łososia
4 ogórki gruntowe
2 sztuki awokado
1 serek typu filadelfia
1 mango
Pączek szczypiorku
Sezam czarny
Zaprawa octowa do ryżu
8 łyżek octu ryżowego
5 płaskich łyżek cukru
1,5 łyżeczki soli
Dodatki:
Marynowany imbir w zalewie
Japoński chrzan wasabi
Sos sojowy
Mata bambusowa do zwijania sushi (albo maty, jeśli chcemy stworzyć więcej stanowisk :)
Pałeczki
Przygotowanie:
Ryż
- Najważniejsza sprawa to odpowiednie wypłukanie ryżu, ponieważ jeśli odpowiednio go nie wypłuczemy, będzie zbyt kleisty.
- Płukanie: ryż wsypujemy do garnka i dokładnie go odmierzamy (w dalszej kolejności do gotowania ryżu, użyjemy takiej ilości wody, ile suchego ryżu), zalewamy wodą, płuczemy, wodę odlewamy, zostawiając niewielką jej ilość. Ryż przecieramy w wodzie, dobrze sprawdza się ruch “czesania”, jakby się przeczesywało palcami włosy, ponownie płuczemy w wodzie i wodę odlewamy. Czynność przecierania i płukania powtarzamy trzy razy. Ostatni raz płuczemy ryż bez przecierania i pozostawiamy do napęcznienia na 20-30 minut. Po upływie tego czasu, odcedzamy ryż przez sito, wsypujemy znów do garnka i zalewamy wodą w takiej ilości, jakiej użyliśmy suchego ryżu.
- Ryż zagotować pod przykryciem, zamieszać i gotować na wolnym ogniu pod przykryciem 10-15 minut. Odstawić z palnika na 15 minut nie zdejmując pokrywki
- W międzyczasie przygotować zaprawę octową. Składniki zaprawy mieszkamy w małym rondelku i na małym ogniu podgrzewamy aż cukier się rozpuści i składniki wymieszają. Dodajemy do ryżu i mieszamy ostrożnie, żeby nie połamać ziarenek. Najlepiej podawać ciepły (nie gorący). Nie można zostawić go na później niż na 2-3 godziny, jeśli jest taka konieczność to przykrywamy go ściereczką
Przygotowanie składników
- ogórek obieramy i kroimy w słupki
- awokado przekrajamy na pół, usuwamy pestkę i obieramy. Kroimy w słupki. Skrapiamy limonką lub cytryną, żeby nie zbrązowiało.
- Mango przekrajamy na pół, usuwamy pestkę i wydrążamy miąższ za pomocą łyżki. Kroimy w paski
- Łososia podajemy surowego lub z grillowanego w piekarniku przez 15 minut z dodatkiem sosu Teryiaki
Rolowanie
- na matkę bambusową kładziemy Nori i nakładamy na nią ryż do 3/4 algi. Najlepiej wspomóc się łyżką, bo ryż bardzo się klei do rąk. Nie przesadzamy z ilością ryżu, ma on jedynie przykrywać nori. Na wysokości połowy rozłożonego ryżu robimy w poprzek cienki pasek chrzanem wasabi (może być szerszy, ale chrzan jest dość ostry) i układamy składniki wg uznania. Jakie i ile chcemy, ale polecam wersję na bogato. Końcówkę nori bez ryżu moczymy lekko wodą. Zaczynamy zwijanie (patrz na zdjęcia), tak żeby nori zamknęło składniki w środku. Zwijamy wraz z matką bambusową w ładny rulonik.
- Kroimy rulonik bardzo ostrym nożem na mniej więcej 7 kawałków
Serwujemy z sosem sojowym z wasabi, marynowanym imbirem i kiełkami.