W pobliskiej koreańskiej restauracji serwują rewelacyjne kimchi, to taka koreańska kiszona kapusta, tradycyjne danie kuchni koreańskiej, przystawka, która składa się z fermentowanych lub kiszonych warzyw – przede wszystkim jest to wspomniana powyżej kapusta pekińska, ale również rzepa czy rzodkiew. Dodatek chili czyni danie ostrym, jak na kuchnię azjatycką przystało. Postanowiliśmy zrobić kimchi sami i wyszło bardzo podobnie!
Jest to dodatek do dań, który rozgrzeje nas zimą – po kiszonki warto właśnie sięgać, kiedy nie ma dużego wyboru świeżych warzyw. Ciekawostką jest, że w procesie fermentacji, pożyteczne bakterie tworzą dodatkowe witaminy i enzymy, pomagające w przyswajaniu jedzenia, która sprawiają, że warzywa stają jeszcze bardziej zdrowe niż w stanie surowym.
Jedzmy więc kiszonki!
A po więcej przepisów na kapustę w roli głównej, zapraszamy do zimowego wydania magazynu http://magazynkociol.pl/aktualny-numer/
- 1 kapusta pekińska
- 2 marchewki
- 1 biała rzodkiew
- 30 g soli
- 200 ml wody
- 2 łyżki mąki ryżowej
- 1 łyżeczka cukru trzcinowego
- ½ dużej cebuli
- kostka imbiru 3 cm x 3 cm
- 6 ząbków czosnku
- 1 łyżka płatków chili
- 2 łyżki sosu rybnego
- 2 łyżki pasty z papryczek gochujang (występuje w oryginalnych przepisach, choć można ten składnik pominąć)
- Kapustę kroimy wzdłuż, następnie każdą z części jeszcze raz wzdłuż a potem w kostkę ok. 4 centymetrową. Zasypujemy solą, mieszamy i odstawiamy na 2 godziny do lodówki. Marchewkę i białą rzodkiew kroimy w drobne słupki. Gotujemy wodę, dodajemy 2 łyżki mąki ryżowej, łyżeczkę cukru trzcinowego. Studzimy. Miksujemy cebulę, czosnek oraz imbir. Dodajemy łyżkę chili, sos rybny i pastę z papryczek. Sos łączymy z marchewką i rzodkwią. Kapustę płuczemy 2-3 razy w zimnej wodzie, łączymy z resztą składników i mieszamy. Przekładamy do plastikowego pojemnika, przykrywamy i pozostawiamy na 1 dzień w temperaturze pokojowej. Masa się powiększy, więc pojemnik musi być odpowiednio większy. Odkładamy do lodówki na 2-3 dni.
- Przekładamy do słoików i przechowujemy w lodówce. Podajemy jako przystawkę lub dodatek do dań głównych.