Moda na kanapkowy zdrowy fast food wciąż trwa i jeśli chodzi o popularność to burgerom nieustannie korona z głowy nie spada. Nie ma restauracji typu casual dining bez jakiejś wypasionej kanapki w menu. I to właśnie kanapki nie byle jakiej! Już chyba niewielu utożsamia burgery z niezdrowym jedzeniem. Raczej urósł do rangi produktu lekko wykwintnego, którego modnie jest zjeść. Osobiście burger utożsamiam z kawałkiem dobrej wołowiny, choć spróbowałam poeksperymentować z wersją wegetariańską. Wybór padł na pięknie prezentujacy sie burger z buraka- a osoby dbające o zdrowia, stroniące od mięsa na pewno będą ukontentowane. Prezentowałam go tez na łamach książki Dieta dla serca, bo niewątpliwie powienien być zamiennikiem w przypadku problemów z podwyższonym cholesterolem.
A po jakiego bym siegnęła, gdybym miała wybór? No cóż, na cheeseburgera z tego przepisu KLIK czy też burgerów prezentowanych na łamach szóstego numeru magazynu Spring Plate. Bo ja po prostu lubię kawał dobrego mięsa. Lecz w chwili opamiętania się chętnie jeszcze powrócę do tej zdrowej wersji i również smacznej wersji. A na zachętę dodam jeszcze opinię naszego mięsnego eksperta. Mąż, dla którego burger bez kawałka dobrego mięsa nie istnieje i raczej takiej wariacje uważa za profanację, to stwierdził, że warto spróbować!
Przepis był prezentowany również na łamach książki Dieta dla Serca, którą wciąż można jeszcze dostać!
- Burgery:
- 4 małe buraki (ok. 400 g)
- ½ szklanki kaszy jaglanej
- 3 łyżki słoneczniku (możemy też dodać sezamu)
- ½ cebuli
- 1 łyżka oliwy lub margaryny (w tym przypadku Optima Cardio)
- 1 łyżka soku z cytryny
- 3 ząbki czosnku
- imbir wielkości 1 cm
- 1 jajko
- garść świeżej pietruszki
- garść swieżego lubczyku
- ½ garści suszonego oregano
- 1 łyżka sosu sojowego (przy diecie antycholesterolowej pomijamy)
- Dodatki:
- bułki grahamki
- żółta papryka
- kiełki rzodkiewki
- sałata lodowa
- Buraki obieramy ze skórki i ścieramyna tarce na dużych oczkach. Kaszę jaglaną płuczemy i gotujemy w garnku przez 15 minut. Słonecznik prażymy na suchej patelni. Cebulę obieramy i drobno posiekaj a czosnek przeciśnij przez praskę. Mieszamy buraki, kaszę i cebulę w misce, dodajemy oliwę, sok z cytryny, czosnek, słonecznik, białko, pietruszkę, lubczyk i oregano i dokładnie mieszamy. Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni. Formujemy kotlety o średnicy ok. 7 cm i 1 cm wysokości i wyłóż na blachę pokrytą papierem do pieczenia. Pieczemy przez 40 minut po 20 minut z każdej strony, tak aby były lekko przyrumienione. Podajemy z grahamkami z dodatkiem żółtej papryki, sałaty lodowej i kiełek rzodkiewki.