Jak na prawdziwy pasztet przystało, urodą ten pasztet nie grzeszy. W końcu to pasztet- nazwa zobowiązuje. Ale choć jest bezmięsny, zadowoli również mięsożerców. Podobny próbowałam w osiedlowym eko sklepiku i już po jednym kęsie wiedziałam, że muszę też zrobić taki po swojemu. I się udał! Zrobiłam szybko zdjęcia przy zachodzie słońca z zamiarem powtórzenia sesji na następny dzień. Ale w nieoczekiwany sposób pasztet zniknął…
Ma pomidorowy smak, jest wilgotny a oliwki i suszone pomidory nadają kwaśny śródziemnomorski aromat. Jedyny mankament jest taki, że trochę się kruszy- taki jego urok a smak rekompensuje. A o walorach zdrowotnych kaszy jaglanej chyba pisać nie trzeba. Po prostu trzeba ją jeść i już!
Składniki na keksówkę o długości 40 cm
Czas przygotowania: 1,5 godziny (w tym ok. godziny pieczenia)
Składniki:
- 400 g kaszy jaglanej
- 1 marchewka, starta na grubych oczkach
- 1 seler, drobno posiekany
- 300 g pomidorów obranych ze skóry
- ok. 15 suszonych pomidorów, drobno posiekanych
- 1 mała cebula, pokrojona w kostkę
- 3 ząbki czosnku, pokrojone w plasterki
- garść zielonych oliwek, posiekanych
- garść posiekanej świeżej pietruszki (możemy też użyć bazylii)
- 2 jajka
- 2 łyżki oliwy
- Sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
- Kaszę płuczemy na sitku zimną wodą i gotujemy w wodzie z jedną łyżką soli wg instrukcji na opakowaniu. Z reguły dajemy wodę w stosunku 2:1 do kaszy.
- Piekarnik rozgrzewamy do 170 stopni bez termoobiegu.
- Na dużą patelnię na średnim ogniu dajemy oliwę i dodajemy posiekaną cebulkę i czosnek. Smażymy razem przez mniej więcej 3 minuty, od czasu do czasu mieszając aż cebulka się zeszkli a czosnek nie zdąży zbrązowieć. Dodajemy seler i startą marchewkę. Smażymy przez kolejne 5 minut aż warzywa zmiękną i dodajemy pomidory, oliwki, suszone pomidory, zioła. razem gotujemy przez ok. 5 minut, aż woda z pomidorów się lekko zredukuje.
- Kaszę przekładamy do miski, dodajemy warzywa i 2 jajka. Dokładnie mieszamy.
- Keksówkę wykładamy papierem do pieczenia, wkładamy do niej masę i ugniatamy. Dajemy do piekarnika na ok. 70 minut.
Smacznego!