Sezon na jesienne przeziębienie możemy oficjalnie uznać za otwarty! Udostępniam więc krótki artykuł, który przygotowałam dla ostatniego numeru magazynu Kocioł. I choć nieustanny katar, z którym męczę się od miesiąca raczej czyni ze mnie antyreklamę, to spróbuję odpowiedzieć na konkretne pytanie: co zrobić, żeby nasze organizmy poradziły sobie z infekcjami? Odeślę też do przepisów przygotowanych przez innych blogerów do tego artykułu. Z mojej strony dostaniecie przepis na rozgrzewającą owsiankę. Taaak, wciąż próbuję się do niej przełamać i prezentowana wersja chyba najbardziej mnie na razie do siebie przekonuje.
Po pierwsze – zadbajmy o stały, regularny sen. Zbawienny dla naszego zdrowia będzie również codzienny spacer. I dieta! Ta, potrafi czynić cuda, zarówno w profilaktyce jak i leczeniu przeziębień. Wśród starych domowych metod, rodem z „babcinej apteczki” najczęściej pojawia się herbata z imbirem, mleko z miodem i czosnkiem, rosół, grzaniec czy wódka z pieprzem. Zaciekawieni tym tematem, przyjrzeliśmy się więc bliżej najnowszym doniesieniom dietetyki i stworzyliśmy przepisy, które dodadzą nam zdrowia.
Przeziębienia nie lubią witamin, zadbajmy więc o to, żeby nasza dieta była bogata w warzywa i owoce. Nim sięgniemy po reklamowane suplementy i leki, warto przyjrzeć się własnemu jadłospisowi i zadbać, żeby był pełny składników, bogatych w witaminy i przeciwutleniacze, które wzmocnią odporność. Należy też wyeliminować produkty, które ją obniżają. Cukier odstawmy więc lepiej na bok. Nie znaczy to jednak, że ze słodkiego mamy rezygnować! Zastąpmy go dobrotliwym miodem. Pamiętajmy jednak, że aby miód zachował swoje właściwości, należy go dodawać do ostudzonych potraw i napojów.
Przy pierwszych objawach infekcji, warto sięgnąć po polską królową kasz, sławną już ze swoich cennych dla zdrowia właściwości – kaszę jaglaną. Ma działanie antywirusowe, przeciwgrzybicze i zasadotwórcze. Przyrządziliśmy na jej bazie pyszne budynie jaglane. Najlepiej wykonać je na mleku roślinnym, które w odróżnieniu od mleka krowiego, nie ochładza i nie nawilża organizmu. Dietetycy są w tej kwestii dość zgodni – nabiał w przypadku przeziębień należy ograniczać. Możecie skorzystać z przepisu na budyń jaglany, który przygotowała dla Was Żaneta ze słodkiego bloga Cupcake Factory.
Kolejnym superproduktem w profilaktyce i leczeniu przeziębień jest kurkuma. Ta indyjska przyprawa w połączeniu ze wspomnianym już miodem i cytryną da naturalny antybiotyk, który może być używany bez ryzyka wystąpienia efektów ubocznych przy leczeniu zarówno infekcji wirusowych jak i bakteryjnych. Koniecznie wypróbujcie przepisu na nasz napar z ich wykorzystaniem. Na stronie 70 ostatniego wydania Kocioł, znajdziecie przepis od Łukasza na napar z kurkumy.
Zdrowych składników nie musimy jednak szukać daleko – siemię lniane to niezastąpione polskie superfoods. Dlatego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu przepisu z jego wykorzystaniem – proponujemy kisiel z siemienia lnianego z borówkami. Bardzo dobrze nawilża śluzówkę przewodu pokarmowego, a do tego ma działanie osłonowe – jest więc niezastąpiony przy kuracji antybiotykowej. Ponadto jest bardzo dobrym środkiem przeciwkaszlowym, skutecznym również przy zapaleniu oskrzeli. Jeśli chcecie spróbować jak smakuje wykonany na jego bazie kisiel, skorzystajcie z przepisu Sabiny z bloga Trzy Świnki, w Kotle na stronie 71.
Cenne dla naszego zdrowia będą również wspomniane borówki. To moc witamin i przeciwutleniaczy. Sięgnęliśmy po nie również przy kompozycji przepisu na jabłkową owsiankę. Tam prym wiedzie jednak owoc stanowiący wręcz symbol polskiej jesieni czyli jabłko. Natura daje nam bowiem najlepsze rozwiązania. Stare, angielskie przysłowie „one apple a day, keeps doctor away” mówi prawdę – jabłko w codziennej diecie, zdrowia nam doda. I tu odsyłam Was do do mojego przepisu :)
Jako ostatnie na tapetę wzięliśmy czosnek i cebulę. Nasze babcie, które zawsze zachęcały do ich spożywania, miały rację – to naturalne antybiotyki, absolutni leczniczy liderzy. Na ich bazie przygotowaliśmy rozgrzewającą zupę-krem, która pomoże zwalczyć przeziębienie. Do znalezienia również w Kotle.
A tymczasem jabłkowa owsianka po trawkocytrynowemu.
- 1 jabłko
- 2 łyżki orzechów włoskich
- 1 szklanki płatków owsianych
- 1 ½ szklanki soku jabłkowego
- 2 łyżeczki jogurtu
- 1 łyżeczka miodu
- ½ łyżeczki cynamonu
- ¼ łyżeczki imbiru (można dodać więcej)
- Do podania: orzechy, borówki amerykańskie, plasterki jabłka, miód
- Jabłko ścieramy na dużych oczkach. Orzechy delikatnie rozbijamy w moździerzu. Do rondelka wsypujemy płatki owsiane i sok jabłkowy. Doprowadzamy do wrzenia i odstawiamy do wystudzenia. Dodajemy 2 łyżeczki jogurtu, miód, starte jabłko, orzechy (kilka pozostawiamy do dekoracji). Doprawiamy cynamonem i imbirem. Całość mieszamy. Podajemy w miseczkach posypane owocami, orzechami i polane miodem.