Ostatnio bardzo smakowało nam przyrządzone chrupiące tofu w sosie pomidorowym. Idąc w tym kierunku wylądowało u nas na stole podobne danie- stir fry z groszkiem cukrowym, również z tofu. Przyrządzone w 100 % przez męża. Na które patrzymy ostatnio szczególnie przychylnym okiem, od kiedy wprowadziliśmy na stałe odmiany bezmięsne w naszym menu. Tak nam posmakowało, że podzieliśmy się nim również na łamach magazynu Kocioł, którego nowy numer prezentuje dania z wykorzystaniem rabarbaru oraz groszku.
Pamiętajmy, że przyrządzając danie typu stir fry, wszystkie składniki musimy sobie przygotować wcześniej, bo bardzo szybko dodajemy je na rozgrzaną patelnię, a najlepiej woka. Danie najlepiej wychodzi w tym ostatnim na żywym ogniu, ale na indukcji też wyjdzie wyśmienite. Podaliśmy je z makaronem ryżowym, choć ryż np. jaśminowy również będzie wyśmienity.
- imbir (kostka 3x3 cm)
- 4 ząbki czosnku
- 2 szalotki
- 1 marchewka
- 1 mała czerwona papryka
- 10 cm kawałek kapusty pekińskiej
- 200 g groszku cukrowego
- 2 łyżki oleju roślinnego do smażenia
- Sos:
- 1 łyżka sosu sojowego
- 1 łyżka sosu rybnego
- sok wyciśnięty z jednej limonki
- 1 łyżeczka cukru trzcinowego
- Do podania:
- makaron chow mein lub ryżowy
- opcjonalnie: kiełki zielonego groszku, chili, świeża kolendra
- Przed rozpoczęciem smażenia wszystkie składniki powinny być pokrojone i następująco przygotowane: czosnek posiekany, marchewka, papryka, imbir pokrojony w drobne słupki, kapusta poszatkowana a tofu pokrojone w drobą kostkę (1 cm) i usmażone. Składniki sosu mieszamy w małej miseczce i odstawiamy. Na rozgrzany olej w woku lub dużej patelni wrzucamy imbir i czosnek. Po minucie dodajemy szalotki i paprykę a po chwili marchewkę. Na koniec smażenia dorzucamy kapustę pekińską a jak zmięknie usmażone tofu. Całość smażenia nie powinna trwać dłużej niż 4 minuty. Na koniec wlewamy sos i dokładnie mieszamy. Podajemy z makaronem, opcjonalnie posypane świeżą kolendrą, kiełkami zielonego groszku i chili.