Patisony należą do warzyw, które są zdecydowanie niedoceniane- przynajmniej nasze poszukiwania przepisów z ich wykorzystaniem utwierdziły nas takim w przekonaniu. Przy wszechobecnej dyni i cukinii wypadają zdecydowanie gorzej w rankingu. No cóż, a podobno jak ma się urodę, to w życiu łatwiej. Nie odnosi się to jednak do patisonów.
Znajdziemy wiele odmian tego warzywa z rodziny roślin dyniowatych- różnią się kolorem i wielkością. Nam dane było tylko spróbować egzemplarze jak na załączonych zdjęciach. Doskonale nadają się do marynowania, często robione są na patelni obtoczone bułką tartą.
Małe patisony możemy jeść ze skórką, która jest lekko chrupiąca. Smak mają dość delikatny, dość podobny do kabaczku, z lekko wyczuwalną przyjemną goryczką. Przyrządziliśmy je z mało dietetycznym sosem śmietanowym z dodatkiem gałki muszkatołowej i świeżą pietruszką. Kurki były pod ręką, więc też wylądowały na patelni. Efekt okazał się godny powielania, choć to niezła bomba kaloryczna. Mąż, żeby zaprzeczyć wszelkim zasadom zdrowego żywienia, dodał jeszcze do dania boczek (choć składnik ten można pominąć).
Jeśli smakował Wam przepis na kurczaka w sosie gorgonzola, to teraz też będzie zadowoleni. Więc zapraszam do poszukiwań patisonów, póki sezon trwa. A jeśli nie uda Wam się ich dostać, można patisony zastąpić kabaczkiem.
A dieta? Od poniedziałku ;)
- 300 g patisonów
- 200 g kurek
- 200 g boczku surowego wędzonego
- 200 ml śmietanki 30%
- 1 lampka wina białego wytrawnego
- 3 ząbki czosnku
- ½ cebuli
- 400 g makaronu pappardelle (można zastąpić tagliatelle)
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
- Sól, pieprz
- Świeża natka pietruszki
- Parmezan, pecorino lub grana padano
- Patisony kroimy na połówki (mniejsze zostawiamy w całości), boczek i cebulę w kostkę a czosnek w plastry lub przeciskamy przez praskę.
- Gotujemy w dużym garnku wodę z odrobiną soli. Do wrzątku dodajemy makaron i gotujemy al dente wg instrukcji na opakowaniu.
- W międzyczasie na patelnię dajemy masło, jak się rozpuści dodajemy boczek. Po zrumienieniu się, dokładamy czosnek i cebulkę. Smażymy na średnim ogniu od czasu do czasu mieszając. Dodajemy po mniej więcej 2 minutach patisony i po kolejnych dwóch kurki. Chwilę razem dusimy i zalewamy winem. Jak wino się zredukuje (mniej więcej po trzech minutach), dodajemy śmietankę, sól, pieprz i gałkę muszkatołową. Do sosu dodajemy makaron i mieszamy.
- Wykładamy na talerze lub miseczki. Posypujemy świeżą pietruszką i wg uznania twardym serem typu pecorino, parmezan lub grana padano